Co je keratokonus a dá se léčit?

Onemocnění oční rohovky zvané keratokonus může mít rychlejší nebo pomalejší průběh. Na čem to záleží a jaké jsou možnosti léčby? Zjistěte, co můžete udělat.

K čemu dochází při keratokonu

Rohovka zdravého oka má pravidelný kulovitý tvar. Vlivem keratokonu dojde k vyklenutí rohovky a tvar je deformován (ztenčuje se). Změna z normálního kulovitého tvaru má pak za důsledek významné zhoršení vidění, v krajním případě byste mohli o zrak přijít úplně.

Kdy k tomuto onemocnění může dojít? Keratokonus se obvykle objevuje mezi 15.-20. rokem, ale rozvoj nemoci se může lišit. Záleží na věku: čím dříve propukne, tím je rychlejší. Vývoj může trvat 10-20 let. Týká se obou očí, ale každé oko je postiženo jinou měrou. 

Jaké jsou možnosti léčby

Lze keratokonus léčit? Současná medicína neumožňuje plné vyléčení, ale lékařský zákrok může rozvoj pozastavit a stabilizovat. Ze začátku se dají nosit odpovídající brýle, řešením mohou být i tvrdé kontaktní čočky. Někdy se využívají měkké torické kontaktní čočky, které jsou sice relativně dobře snášeny, ale nedostatečně upravují vyšší stupně pravidelného i nepravidelného astigmatismu. Výborné vidění tak není možné.

Každopádně po zjištění onemocnění je třeba navštívit očního lékaře. Později bývá nutné chirurgické řešení.

Proč vzniká keratokonus

O příčinách vzniku keratokonu se toho moc neví. Vliv může mít genetika, hormonální změny, související kožní onemocnění. K rychlosti vývoje keratokonu může přispívat alergie. Lidé postižení keratkonem si často mnou oči, tím ale nemoc ještě zhoršují, protože rohovka se ještě více vyklene a ztenčí.

Jak zjistit toto onemocnění

„Důležité je nechat si pravidelně kontrolovat zrak. Náš přístroj 3D Vision Scan může totiž, kromě různých očních vad, odhalit třeba právě keratokonus,“ říká optometrista Dr. Klain, Jan Hrežík.

Keratokonus vypadá zpočátku jako krátkozrakost, spolu s nepravidelným astigmatismem. Předměty se jeví deformovaně a zdvojeně. Člověk především špatně vidí v noci. Zornice se totiž rozevírá, aby zachytila více světla. Důsledkem je pak odhalení větší plochy nepravidelného povrchu rohovky.