Kontaktní čočky

Proč nosit kontaktní čočky? Čočky poskytují pohodlí při aktivitách, kde mohou být dioptrické brýle na překážku. Dobře je využijete zejména při sportu, cestování, v určitých profesích nebo v případě, že vám je nošení brýlí nepohodlné.

Dříve byly kontaktní čočky okrajovou záležitostí, ale s vývojem technologie výroby jsou stále pohodlnější a využívá je více a více lidí se zrakovými vadami. Nejsou už jen výsadou mladších lidí, ale hodí se téměř pro kohokoli, kdo se naučí je správně aplikovat a také o čočky dobře pečovat, aby nedošlo k infekci.

Pro všechny, kdo ocení pohodlí kontaktních čoček, nabízíme široký sortiment těchto optických pomůcek a cenné rady a zkušenosti našich odborníků, kteří jsou vám k dispozici na každé pobočce optik Dr. Klain.

Měření zraku – refrakce (30 minut)?

Rezervovat online

nebo na telefonu +420 608 247 774

Typy kontaktních čoček

Na trhu existuje více druhů kontaktních čoček, jejichž trvanlivost, typ korekce a barevnost se liší. S výběrem vhodných kontaktních čoček pro vaše individuální potřeby vám rádi poradí zkušení kontaktologové v optikách Doktor Klain. Ti vás čočky také naučí aplikovat a správně o ně pečovat.

Podle doby použitelnosti

Denní

Denní kontaktní čočky jsou nejbezpečnější a nejpohodlnější. Nemusíte kupovat speciální roztoky ani pouzdra. Večer jednoduše použité kontaktní čočky vyhodíte a druhý den použijete úplně nový pár.

14 denní

Tyto čočky se hodí pro dlouhodobější kontinuální nošení (například po dobu dovolené), ale většinu je třeba na noc z oka vyjmout, vyčistit a vložit do roztoku a ráno opět nasadit.

Měsíční

Měsíční kontaktní čočky se hodí zejména pro lidi, pro které jsou hlavní pomůckou pro ostré vidění (tedy vůbec nebo téměř nenosí dioptrické brýle). Máme k dispozici jak čočky pro kontinuální nošení, tak ty, které se musí na noc sundávat. U těchto kontaktních čoček je velmi důležité jejich pravidelné každodenní čištění a vkládání do roztoku. Výrobci doporučují měsíční kontaktní čočky měnit po 30 dnech.

Podle typu korekce

Porovnání vidění s klasickými (vlevo) a multifokálními (vpravo) kontaktními čočkami u pacienta s presbyopií.

Sférické kontaktní čočky

pro korekci dalekozrakosti a krátkozrakosti

Torické kontaktní čočky

pro korekci astigmatismu. Dříve tyto čočky nebývaly běžné, ale nyní se nabídka velmi rozrostla.

Multifokální kontaktní čočky

pro ostré vidění na všechny vzdálenosti, ideální po 40. roce věku.

Podle zbarvení

Transparentní kontaktní čočky

Většina nositelů kontaktních čoček si nepřeje nijak korigovat přirozenou barvu svých očí, takže 99 % našeho sortimentu tvoří právě transparentní kontaktní čočky.

Barevné kontaktní čočky

Čočky určené pro změnu baarvy očí a pro různé speciální efekty, např. na party. Tyto čočky nemíváme běžně skladem, ale rádi je pro vás objednáme.

Měkké a tvrdé kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky jsou vyrobeny z materiálu na bázi hydrogelu nebo silikon-hydrogelu. Drží dobře na jednom místě a současné výrobky už velmi dobře propouštějí kyslík, což dříve nebylo běžné. Jejich údržba je snadná a nositel si na ně zpravidla velmi dobře a rychle zvyká.

Tvrdé kontaktní čočky

Tvrdé kontaktní čočky mají vysokou propustnost kyslíku, jsou velmi odolné, dobře drží tvar a poskytují velmi ostré vidění. Mají také schopnost zpomalit rozvoj krátkozrakosti. Díky své tvrdosti se bohužel snáze poškrábou, často posouvají v oku do nesprávné pozice a pro nošení nejsou zdaleka tak pohodlné, jako měkké kontaktní čočky.. My u Doktora Klaina tvrdé kontaktní čočky nenabízíme, protože s ohledem na své vlastnosti to jak u našich optiků, optometristů, tak u zákazníků, na plné čáře vyhrávají měkké kontaktní čočky.

Nabízené značky

Kontaktní čočky Alcon

Navzdory obrovskému pokroku na poli kontaktních čoček, jejich nositelé na celém světě vyžadují jejich pohodlí jako nikdy předtím. Vyžadují čočky, které zůstávají pohodlné po celou dobu jejich nošení, jsou jednoduché pro manipulaci a správně korigují jejich zrak. Společnost Alcon nabízí široké spektrum

Kontaktní čočky Cooper Vision

CooperVision je jedna z největších světových společností vyrábějící kontaktní čočky, roztoky a příslušenství pro péči o kontaktní čočky. Nejznámější jsou měsíční čočky Biofinity, jednodenní čočky (Proclear, MyDay, Biomedics), astigmatické (Biofinity Toric, Proclear Toric, Frequency XCEL Toric) a i multifokální (např. Proclear Multifocal nebo Biofinity Multifocal).

Aplikace kontaktních čoček

Naučte se nasazovat si kontaktní čočky. Mnoho lidí má strach sáhnout si do oka, ale není to tak složité - vše vás rádi a trpělivě naučíme. Rezervujte si hodinku času, navštivte nás v optice Doktor Klain a náš kontaktolog vás naučí, jak si kontaktní čočky v pohodě nandat i vyndat.

Rád vám také odpoví na jakékoli dotazy týkající se výběru a nošení čoček. 99 % klientů po zaškolení na aplikaci kontaktních čoček umí s čočkami pracovat a odnáší si své první čočky pro domácí použití.

Udělejte si u nás rezervaci a naučte se používat kontaktní čočky. Školení aplikace kontaktních čoček provádíme v optikách Dr. Klain Pardubice, Hradec Králové a Liberec.

Aplikace kontaktních čoček (60 min)?

Rezervovat online

nebo na telefonu +420 608 247 774

Péče o kontaktní čočky

Pokud jste si zakoupili vícedenní kontaktní čočky, měli byste se o ně správně starat. Díky správné péči předejdete infekci a přes čočky budete vidět pohodlně a ostře.

Pro péči o čočky si vyberte kvalitní, k tomu určený roztok, který zajistí bezpečnost a komfort při nošení kontaktních čoček, a také nezapomeňte na pouzdro na čočky, kde budete kontaktní čočky uchovávat po dobu, kdy je nebudete mít zrovna na sobě.

  1. Když měkké kontaktní čočky vyndáte po celém dni z oka, je optimální čas vyčistit je a vydezinfikovat.
  2. Kontaktní čočky si dejte na omytou a suchou dlaň ruky
  3. Čočky pokapejte pár kapkami víceúčelového čistícího roztoku a prstem druhé ruky postupně jemně otřete přední a zadní plochu obou kontaktních čoček.
  4. Čočky pak řádně opláchněte roztokem a uložte je do pouzdra na čočky.
  5. Obě poloviny pouzdra naplňte novým roztokem a čočky v něm nechte minimálně tak dlouho, jak doporučuje na návodu výrobce vašich čoček. Většinou se doporučuje čočky nechat v roztoku po dobu čtyři a šest hodin.

TIP: Nikdy nedovolte, aby se vám do kontaktu s kontaktními čočkami dostala voda. Voda výrazně zvyšuje riziko oční infekce, která může v extrémním případě vést až ke ztrátě vidění. Myslete na to zejména při sprchování, v bazénu a vodních sportech.

Pouzdro na kontaktní čočky je také třeba udržovat čisté, protože může být potencionálním zdrojem infekce. Pouzdro vymývejte stejným roztokem, který používáte na péči o čočky. Nikdy pro čištění pouzdra nepoužívejte obyčejnou vodu, protože ta na rozdíl od roztoku nezabrání množení mikroorganismů.

Po omytí nechte pouzdro volně uschnout na vzduchu. Plastové pouzdro na kontaktní čočky měňte z hygienických důvodů alespoň jednou za 2-3 měsíce.

A zajímavost nakonec: podívejte se, jak se takové kontaktní čočky vyrábí.